Skip Ribbon Commands
Skip to main content

2019 Winners


Best ACGME-I Programme Award

Pathology (less than 40 Residents) 
Anaesthesiology (more than 40 Residents)

​Best JCST Programme Award

Rehabilitation Medicine



Best Medical Subspecialty Programme Award

Renal Medicine

Best PGY1 Training Department Award

SGH Internal Medicine


Programme Director Award

A/Prof Koh Liang Khai Darren (Anaesthesiology Programme)

​Most Improved ACGME-I Programme Award

​Pathology (less than 40 Residents) 
Anaesthesiology (more than 40 Residents


​Most Improved Medical Subspecialty Programme Award

Endocrinology

​Most Improved Medical Subspecialty Programme Award

Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery 


  
Partners-In-Education Award (Medical Societies)
This award is given in appreciation to the contributions and collaborative efforts of the medical student societies with SingHealth Residency.

Ms Yu Zijun June, Duke-NUS Medical School
Mr Gabriel Tan, Lee Kong Chian School of Medicine
Ms Teresa Liew, Singapore Medical Society of Australia and New Zealand
Mr Joey Soen, Singapore Medical Society Ireland
Mr Ng Wei Chin, Singapore Medical Society United Kingdom
Mr Teo Jun Hao, NUS Yong Loo Lin School of Medicine

Partners-In-Education Award (Non-Physician Faculty)
This award is given to recognise non-physician Faculty and partners as they tirelessly impart their knowledge and experience towards a high standard of healthcare. 

Tan Tock Seng Hospital
Dr Yap Giok Mei Samantha

Changi General Hospital
Dr Tan Lay Ling
Mr Wong Jun Jet

National Skin Centre
Dr Lee Siong See Joyce 

Singapore General Hospital
Dr Boon Swee Kim Evelyn
Ms Tan U-Tong Emily
Ms Ler Siah Lee Anna
Ms Yeo Bee Tang
Mr Ivan Gerald Lee
Ms Teo Wei-Shan Constance
Sister Zhang Rong Fang
Dr Oon Lin Ean Lynette

Singapore National Eye Centre
Ms N Reena

KK Women’s and Children’s Hospital
Sister Li Ya Jie
Sister Pang Ai Hong

Quality Improvement Project Award
This award is based on QI projects that encourage Residents to innovate and come forward with fresh ideas on how current academic or clinical structure can be improved.

Project: Reducing Unrecorded Drug Allergies
Programme: Opthalmology
Dr Chiam Pei Yu Nathalie
Mr Tan Ai Wei Alwin
Mr Koek Chiee Yang
Ms Lee Wei Qi Jasline
Mr Christian Rimalos Samontina 

Project title: Improving Diabetic Foot Screening Rate at Sengkang Polyclinic
Programme: Family Medicine
Dr Tan Mui Suan
Dr  Cheng Duo-Ying
Dr Nirmala D/O Muthukumar 

Project: Obesity Screening in Younger Adults in Polyclinic
Programme: Family Medicine
Dr Lee Pui-Yan Emily
Dr Xu Cunzhi
Dr Ng Lok Pui
Dr Hu Pei Lin
Mr Pushpavalli D/O Selayah
Ms Teo Sok Hoon
Ms Low Kah Lai
Ms Mariani Bte Saring

Project title: DOse Reduction for MInimising radiation in children, as easy as DOREMI
Programme: Orthopaedic Surgery
Dr Li Zongxian
Dr Neeraj Mishra
Dr Wong Pak Leung Kenneth
Dr Arjandas Mahadev





Outstanding Faculty Award
Top 5% Faculty nominated by the following programmes for their commitment and contribution to Residency.

Advanced Internal Medicine 
Dr Tharmmambal Balakrishnan
Dr Lim Wan Tin
Dr Ooi Chun How

Anaesthesiology
Dr Chan Ju In Jason
Dr Chang See Seong
Dr Lee Song En John
Dr Leong Choy Kuen
A/Prof Ng Suah Bwee Agnes
Dr Patrick Wong
Dr Wong Loong Tat
Dr Yeo Siok Hoong Angela
Dr Zheng Jin Xi

Cardiology
A/Prof Sim Kheng Leng David
A/Prof Tan Ju Le
Dr Teo Loon Yee Louis
Dr Yap Jiunn Liang Jonathan

Cardiothoracic Surgery 
Dr Loh Yee Jim
Dr Ong Boon Hean

Diagnostic Radiology
Dr Cheng Tim-Ee Lionel
Dr Chia Ghim Song
Dr Tarun Mohan Mirpuri
A/Prof Ng Chee Eng David
Dr Tan Tien Jin
Dr Teo Sze Yiun
Dr Wong Su Lin Jill
Dr Yu Wai Yung

Emergency Medicine
Dr Annitha D/O Annathurai
Dr Zaw Lwin
Dr Tiah Ling
Dr Wan Paul Weng

Endocrinology
Dr Troy Puar Hai Kiat 
Dr Zhu Ling

Family Medicine
Dr Guo Xiaoxuan
Dr Ho Chih Wei Sally
Dr Kwan Shuyi Charmaine 
Dr Lim Chong Soon Daniel
Dr Quah Hui Min Joanne
Dr Swah Teck Sin
Dr Wong Wei Teen

Gastroenterology
Dr Cheah Chang Chuen Mark 
Dr Kwek Boon Eu Andrew 
Dr Lim Chee Hooi

General Surgery 
Prof Chung Yaw Fui Alexander
Dr Lee June
Dr Lee Qingwei Shaun
Dr Lim Chin Hong
Dr Madhukumar Preetha
Dr Tang Tjun Yip
A/Prof Teo Ching Ching Melissa 


Geriatric Medicine
Dr Jim Lim Kim Hwa
Dr Kaysar Mamun

Haematology
Dr Ng Heng Joo

Hand Surgery
Dr Yap Tze Jin Robert

Infectious Diseases 
Dr Maciej Piotr Chlebicki

Internal Medicine 
Dr David Carmody
Dr  Cherng Pei Zhi Benjamin 
Dr Lam Yun Rui Amanda
Dr Lee Pong Ching
Dr Linn Yeh Ching
Dr Loh Xingyuan Julian Kenrick
Dr Imran Bin Mohamed Noor 
Dr Quah Li Shan Jessica
Dr Tan Qiao Li
Dr Tay Tunn Ren

Medical Oncology 
Dr Chan Yong Sheng Jason
Dr Poon Yi Ling Eileen

Neurology (NNI-SGH)
A/Prof Deidre Anne De Silva
Dr Pang Yee Hau

Neurology (NNI-TTSH) 
Dr Koh Shimin Jasmine
Dr Lin Xuling

Neurosurgery
Dr Kirollos Ramez Wadie

Nuclear Medicine 
Dr Huang Hian Liang

Obstetrics & Gynaecology 
Dr Lee Cheng Sim Jill
Dr Manisha Mathur
Dr Phoon Wai Leng Jessie
Dr Thain Pei Ting Serene

Opthalmology
Dr Chan Sook Yee Anita
Dr Khor Wei Boon
Dr Loo Jing Liang

Orthopaedic Surgery
Dr Dinesh Kumar
Dr Lam Kai Yet 
Dr Soh Chee Cheong Reuben
A/Prof Darren Tay Keng Jin

Otolaryngology
Dr Chan Ching Yee
Dr Koh Huiting Lynn

Paediatrics
A/Prof Thaschawee Arkachaisri 
Dr Lee Khai Pin 
Dr Oh Jean Yin
Dr Kumudhini Rajasegaran 
Dr Vijayendra Ranjan Baral
Dr Yeo Kee Thai

Pathology
Dr Lee Ming
Dr Tan Chien Sheng
Dr Yeo Yen Ching

Postgraduate Year 1
Dr Hamid Rahmatullah Bin Abd Razak
Dr Mayank Chawla
Dr Koo Chee Hoe
Dr Lim Yong Wei
Dr Loh Wei Liang 
Dr Shaikh Abdul Matin Bin S Abd Malek Mattar
Dr Ravichandran Nadarajah
Dr Ng Zheng Yuan
Dr Soh Shui Boon
Dr Tan Hwee Leong
Dr  Tan Shu Qi
Dr  Tay Xian Khing Kenny
Dr Tay Tunn Lin
Dr Teo Jun Xiong Bryon
Dr Than Zaw Oo 
Dr Toh Shu Wen Theresa
Dr Rashida Farhad Vasanwala
Dr Wong Hai Liang Marc

Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery
Prof Tan Kok Chai

Rehabilitation Medicine 
Dr Lui Siew Kwaon

Renal Medicine
Dr Choo Chon Jun Jason
Dr Ho Quan Yao

Respiratory Medicine 
Dr Low Su Ying
Dr Aza Abdulmawjood Taha

Rheumatology
Dr Annie Law Hui Nee

Urology
A/Prof Ho Sun Sien Henry
Dr Ng Lay Guat




Faculty Appreciation Award
This award is given out to faculty members of each programme for their commitment to Residency training in their respective programmes during their tenure.

Advanced Internal Medicine 
Adj. A/Prof Tee Kim Huat Augustine

Anaesthesiology
Dr Phoo Wai Heng Jimmy

Cardiology
Dr Chai Siang Chew
Dr Tan Vern Hsen
Dr Liew Boon Wah

Diagnostic Radiology
Dr Shabana Rasheed

Endocrinology
Dr Tan Hong Chang

Family Medicine
Dr Hu Pei Lin
Dr Koh Kim Hwee

Gastroenterology
Dr Kwek Boon Eu Andrew
A/Prof Khor Jen Lock Christopher
Dr Wang Yu Tien

General Surgery
Adj. A/Prof Ong Choo Phaik Caroline
A/Prof Ong Hock Soo

Haematology
A/Prof Ho Yew Leng Aloysius

Internal Medicine 
Dr Kamal Kumar Verma

Medical Oncology 
Adj. A/Prof Chay Wen Yee
Dr Loh Wei-Jen Kiley

Neurosurgery
Dr Low Chyi Yeu David

Nuclear Medicine 
Dr Lam Wing Chuen Winnie
Dr Loi Hoi Yin

Obstetrics & Gynaecology 
Dr Khoo Chong Kiat
A/Prof Tan Thiam Chye
Opthalmology
Adj. A/Prof Rahat Husain

Otolaryngology
Adj Asst Prof Loh Chi Yuan Ian

Paediatrics
Dr Oh Jean Yin

Pathology
A/Prof Loh Hwai Liang Alwin

Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery
Dr Goh Lin Hon Terence

Renal Medicine
Dr Sobhana D/O Thangaraju

Respiratory Medicine 
Dr Koh Siyue Mariko
Dr Low Su Ying

Postgraduate Year 1
Dr Poh Seng Yew
Dr Lim Liqing Serene


Inspiring Resident-Educator Award
The Inspiring Resident-Educator Award recognises exemplary Residents who teach and nurture both fellow peers and juniors.

Cardiology
Dr Tan Weixian, Alex

Diagnostic Radiology 
Dr Lai Yusheng Keefe
 
Internal Medicine
Dr Ho Hsien Hao Wilbert
Dr Ng Yao Yi Kennedy
Dr Ruan Xucong
Dr Sim Jin Hui Marcus
Nuclear Medicine 
Dr Ooi Su Kai Gideon

Obstetrics & Gynaecology 
Dr Ang XiaoHong Joella
Dr Ku Chee Wai

Ophthalmology 
Dr Lee Yi Fang

Orthopaedic Surgery 
Dr Chou Andrew Chia Chen

Rehabilitation Medicine 
Dr Ng Kuan Geok

Rheumatology
Dr Andrew Khor Yu Keat





Outstanding Resident Award 
Top 5% of each Residency cohort who have done exceptionally well in their clinical and academic avenues of medical education.

Advanced Internal Medicine 
Dr Hsieh Yi Chen Jenny

Anaesthesiology
Dr Chan Chi Ho
Dr Chen Ning Lynn
Dr Davies Lucy Jennifer
Dr Leong Xin Fang
Dr Ma Wai Wai Zaw

Cardiology
Dr Iswaree Devi D/O Balakrishnan

Cardiothoracic Surgery
Dr Tham Yi Chuan
Dr Zhu Ling 

Diagnostic Radiology
Dr Kee Tze Phei
Dr Lee Shu Yi Sonia
Dr Felicia Teo
Dr Wong Chen Pong Steve

Emergency Medicine
Dr Ganti Sameera
Dr Ho Fu Wah Andrew
Dr Ng Ming Wei

Endocrinology
Dr Chua Jia Min

Family Medicine
Dr Quek Khai Wen 
Dr Tan Mui Suan
Dr Tan You Mei Charmaine
Dr Xiong Mengfei
Dr Xu Cunzhi

Gastroenterology
Dr Tan Chin Kimg

General Surgery
Dr Aw Kang Lie Darius (Hu Kanglie)
Dr Koo Chee Hoe
Dr Loh Wei-Liang
 
Geriatric Medicine 
Dr Fong Sheng

Haematology
Dr Tan Si Yun, Melinda

Hand Surgery
Dr Joyce Tie Lin

Infectious Diseases 
Dr Wee Liang En Ian

Internal Medicine
Dr Rayan Mohamed A. M. Alsuwaigh
Dr Chua Lee Wei Brian
Dr Chua Qi Han Aaron
Dr Hoe Hui Min Rebecca
Dr K Sri Karpageshwary 
Dr Lim Rui Jin
Dr Liu Jiaxuan
Dr Lu Yuyang Richard
Dr Felix Maverick Rubillar Uy

Medical Oncology
Dr Tan Ying Cong Ryan Shea

Neurology (NNI-SGH)
Dr Ong Chiew Sern

Neurology (NNI-TTSH)
Dr Joanne Xie Peiting

Neurosurgery
Dr Han Xinguang Julian
Dr Lim Jia Xu

Nuclear Medicine
Dr Ooi Su Kai Gideon

Obstetrics & Gynaecology 
Dr Lim Whui Whui
Dr Ng Zheng Yuan
Dr Poo Zi Xi
Dr Yong Xiaoqi

Opthalmology
Dr Kiew Sieh Yean
Dr Tan Tien-En

Orthopaedic Surgery
Dr Gan Zhi-Wei Jonathan
Dr Kenny Tay Xian Khing
Dr Tay Kae Sian

Otolaryngology
Dr Andy Chua Jian Kai
Dr John Loh Ming Ren

Paediatrics
Dr Cherie Chua
Dr Rebekah Heng Min
Dr Chester Huang Junjie
Dr Ann Loh Chuan En
Dr Loh Sin Wee
Dr Syeda Kashfi Qadri

Pathology
Dr Chow Chun Yuen
Dr Tay Zhi En Amos

Plastic, Reconstructive & Aesthestic Surgery
Dr Goh Siaw Lin Cindy
Dr Hsieh Ku-Hung Michael

Rehabilitation Medicine
Dr Koh Minghe Moses

Renal Medicine
Dr Guo Weiwen

Respiratory Medicine
Dr Chew Si Yuan

Rheumatology
Dr Chuah Tyng Yu

Urology
Dr Lim Ee Jean
Dr Yong Jin
Resident Committee Appreciation Award
The Resident Committee award recognises the numerous contributions of Resident representatives in the development of programmes for peers and juniors.

Anaesthesiology 
Dr Davies Lucy Jennifer
Dr Chong Margaret Yanfong

Diagnostic Radiology 
Dr Chew Chee Yee Dorinda

Emergency Medicine 
Dr Chinmaya Shrikant Joshi
Dr Lee Man Xin
Family Medicine 
Dr Goh Glenn 

Otolaryngology 
Dr Tang Zhi'en Joyce

Internal Medicine
Dr Jaydeesh Krishnasamy Balasubramaniam
Dr Felix Maverick Rubillar Uy

Obstetrics & Gynaecology
Dr Li Mingyue

Ophthalmology
Dr Farah Nur Ilyana Mohd Ibrahim

Urology
Dr Yong Jin