Skip Ribbon Commands
Skip to main content

2018 Winners

Categories:
  1. Best ACGME-I Programme Award
  2. Best Medical Subspecialty Programme Award
  3. Best JCST Programme Award
  4. Most Improved JCST Programme Award
  5. Partners in Education Award (Medical Societies)
  6. Partners in Education Award (Non-Physician Faculty)
  7. Quality Improvement Project Award
  8. Outstanding Faculty Award
  9. Faculty Appreciation Award
  10.  Inspiring Resident Education Award
  11. Outstanding Resident Award
  12. Resident Committee Appreciation Award

Best ACGME-I Programme Award

Obstetrics & Gynecology (less than 40 Residents) 
​Pathology (less than 40 Residents) 
​Internal Medicine (more than 40 Residents)

​Best Medical Subspecialty Programme Award

Renal Medicine

​Best JCST Programme Award

Nuclear Medicine


Partners-In-Education Award (Medical Societies)
This award is given in appreciation to the contributions and collaborative efforts of the medical student societies with SingHealth Residency.

Ms Yu Zijun June, Duke-NUS Medical School
Mr Daniel Tan, Lee Kong Chian School of Medicine
Mr Lance Chan Wei Jie, Singapore Medical Society of Australia and New Zealand
Mr Darren Gee, Singapore Medical Society Ireland
Mr Joshua Wong, Singapore Medical Society United Kingdom
Ms Ong Seeu Kun, NUS Yong Loo Lin School of Medicine

Partners-In-Education Award (Non-Physician Faculty)
This award is given to recognise non-physician Faculty and partners as they tirelessly impart their knowledge and experience towards a high standard of healthcare. 

SingHealth Duke-NUS Institute of Medical Simulation
Ms Madhavi D/O Perianan Suppiah

Changi General Hospital
Ms Chan Pei Pei Carman

Singapore National Eye Centre
Ms Zainorah Alias

Singapore General Hospital
Ms Su Wenqian Grace
Ms Goh Sang Thoe Emily

KK Women’s and Children’s Hospital
Ms Choi Tien Hui Christina
Dr Huang Fang
Ms Song Lee Hong
Dr Daw Aye Aye Thike
Ms Yee Sow Ling

Quality Improvement Project Award
This award is based on QI projects that encourage Residents to innovate and come forward with fresh ideas on how current academic or clinical structure can be improved.

Project: Yes, I Do Mind Waiting! To eliminate unnecessary patient waiting time for outpatient CT scan on the day of examination
Programme: Diagnostic Radiology
Dr Cheong Hui Ting Elizabeth
Dr Chooi Yan Anna Lois
Dr Ho Mien
Dr Justin Christopher Ng
Dr Saravana Kumar Swaminathan

Project title: Quality Improvement and Audit of Nurse Clinician Service (NCS) in Sengkang Polyclinic
Programme: Family Medicine
Dr Cheng Ke Yi
Dr Choo Han Jun
Ms Tan Jie Wei
Ms Tang May Lin
Ms Wong Sin Yie

Project title: For timely and appropriate inpatient ward review
Programme: Urology
Dr Edwin Jonathan Aslim
Assoc Prof Lau Kam On Weber
Dr Lim Yong Wei
Project: Reducing length of stay for patients admitted with acute gout
Programme: Rheumatology
Dr Stanley Angkodjojo
Dr Poh Yih Jia
Mr Aung Myat Oo
Dr Tan Tze Chin 
Dr Fong Weng Seng Warren
Dr Yeo Siaw Ing Ms Kwek Teck Cheng Grace
Ms Yuan Long Xia Dr Naing Chaw Su
Ms Zhang Rong Fang
Project title: From Bed to Table – The Minutes that Matter
Programme: Orthopaedic Surgery
Dr Hamid Rahmatullah Bin Abdul Razak
Dr Chau Hong Him Dickson
Dr Huang Yilun
Dr Tan Shi Ming

Project title: Improving Electronic Result Acknowledgement in 
Acute Medical Ward (AMW)
Programme: Internal Medicine
Dr Lim Wenrui Rachel 
Dr Sumit Kumar Sonu 
Dr Teh Swee Ping 
Dr Than Zaw Oo 
Dr Zaw Min Tun

Outstanding Faculty Award
Top 5% Faculty nominated by the following programmes for their commitment and contribution to Residency.

Cardiothoracic Surgery 
Dr Ong Kim Kiat
 
Haematology
Assoc Prof Hwang Ying Khee William 
 
Hand Surgery
Prof Duncan McGrouther 
 
Infectious Diseases
Dr Benjamin Cherng Pei Zhi 
 
Neurosurgery 
Dr Kon Kam King Nicolas 
 
Nuclear Medicine 
Dr Kelvin Loke Siu Hoong 
 
Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery
Dr Chew Khong Yik 
 
Rehabilitation Medicine
Dr Young Hsueh Yi Sherry
 
Rheumatology 
Assoc Prof Ng Swee Cheng 
 
Urology 
Dr Ng Lay Guat 
 
Advanced Internal Medicine
Dr Chong Jiamin Chiara
Assoc Prof Tee Kim Huat Augustine 
 
Endocrinology 
Dr David Carmody
Dr Loh Wann Jia 
 
Geriatric Medicine
Dr Kaysar Mamun
Dr Stephen Paul Wilkinson 
 
Postgraduate Year 1
Dr Mohammad Athaaillah 
Dr Chan Meng Fai Joel 
Dr Chow Wen Hann 
Dr Galang Lourdes Ducusin
Dr Lional Karunamary
Dr Lau Cheng Kiang Adrian
Dr Lee Kong Hwee 
Dr Lim Liqing Serene
Dr Loo Khang Ning 
Dr Pang Hee Nee 
Dr Putri Natascha Ekawati 
Dr Aza Abdulmawjood Taha 
Dr Ilka Tan 
Dr Tan Yong Hui Alvin 
Dr Nita Thiruchelvam 
Dr Yeo Kuei Siong Andy
Pathology 
Dr Chan Hok Ling Norman 
Dr Poh Wee Teng
 
Renal Medicine 
Assoc Prof Chionh Chang Yin
Dr Sobhana D/O Thangaraju 
 
Respiratory Medicine 
Dr Chan Kwok Wai Adrian 
Dr Choo Xue Ning
 
Emergency Medicine 
Dr Ang Su Yin Angelina 
Dr Gan Han Nee
Dr Wee Choon Peng Jeremy 
 
Gastroenterology
Dr Chin Yung Ka 
Dr Tan Hiang Keat 
Dr Tan Meng Yew Damien
 
Neurology (NNI-SGH) 
Dr Ting Kang Seng Simon 
 
Neurology (NNI-TTSH) 
Dr Tham Huilian Carol 
Dr Tu Tian Ming 
 
Ophthalmology 
Assoc Prof Shamira Asith Perera 
Dr Wong Hsing Yi Melissa
Assoc Prof Wong Tzee Ling Tina 
 
Orthopaedic Surgery 
Assoc Prof Chang Chee Cheng Paul 
Assoc Prof Lo Ngai Nung 
Assoc Prof Yeo Seng Jin
 
Cardiology 
Dr Mohammed Rizwan Amanullah 
Dr Goh Yew Seong 
Dr Lim Chun Yih Paul 
Dr Loh Xingyuan, Julian Kenrick 
 
Obstetrics & Gynaecology 
Assoc Prof Devendra S/O Kanagalingam 
Assoc Prof Lim Yong Kuei Timothy 
Dr Manisha Mathur
Assoc Prof Yam Kwai Lam Philip
 
Otolaryngology 
Dr Heah Hon Wei Harold 
Assoc Prof Tan Kun Kiaang Henry 
 
Medical Oncology 
Dr Nagavalli D/O Somasundaram 
Dr Tan Wan Ling 
Family Medicine 
Dr Ang Teck Wee Andrew
Dr Cheng Duo Ying 
Dr Guo Xiaoxuan
Dr Kwan Shuyi Charmaine 
Dr Quah Hui Min Joanne 
Dr Wong Wei Teen 
 
General Surgery
Assoc Prof Chan Weng Hoong
Dr Chiow Kah Heng Adrian
Assoc Prof Chung Yaw Fui Alexander 
Dr June Lee
Assoc Prof Teo Ching Ching Melissa
Dr Teo Jin Yao 
 
Paediatrics 
Dr Abdul Haium Abdul Alim 
Dr Chow Chu-Tian Cristelle 
Adj Assoc Prof Koh Jean Aan Mark
Dr Poon Woei Bing
Dr Tan Yi Hua 
Dr Arif Tyebally
 
Diagnostic Radiology
Dr Robert Chen
Dr Ehab Shaban Mahmoud Hamouda 
Dr Huang Hian Liang
Dr P Chandra Mohan 
Dr Tan Tiong Yong
Assoc Prof Thng Choon Hua
Dr Yu Wai Yung
 
Anaesthesiology
Dr Chan Ju In Jason
Dr Lee Sumin 
Dr Singaraselvan Nagarajan 
Dr Phoo Wai Heng 
Assoc Prof Soh Chai Rick 
Dr Tan Li Hoon 
Dr Patrick Wong 
Dr Yeo Siok Hoong Angela 
 
Internal Medicine
Dr Diraviyam Balasubramanian
Dr Chang Pik Eu Jason 
Dr Lim Wan Tin 
Assoc Prof Loh Ngai Kun
Dr Oh Choon Chiat 
Dr Ong Peng Lan Jeannie 
Dr Tan Teck Kiang Malcolm 
Assoc Prof Tan Thuan Tong 
Dr Tham Kwang Wei 
Dr Colin Yeo 
Dr Yii Chau Ang Anthony 

Faculty Appreciation Award
This award is given out to faculty members of each programme for their commitment to Residency training in their respective programmes during their tenure.

Advanced Internal Medicine and Internal Medicine
Dr Naing Chaw Su
 
Anaesthesiology 
Dr Chandran Rajkumar
 
Cardiology 
Assoc Prof Ching Chi Keong
Prof Chua Siang Jin Terrance 
Assoc Prof Ewe See Hooi 
Dr Keng Yung Jih Felix 
Prof Koh Tian Hai
Dr Lee Chung Yin 
Assoc Prof Lim Soo Teik 
Dr Sim Kheng Leng David
Assoc Prof Tan Swee Yaw 
Dr Tan Wei Chieh Jack 
Dr Tang Hak Chiaw 
Assoc Prof Wong Sung Lung Aaron 
Assoc Prof Yeo Khung Keong 
 
Cardiology and Internal Medicine 
Dr Kurugulasigamoney Gunasegaran 
 
Ophthalmology 
Adj. Assoc Prof Chia Wei-Lin Audrey 
 
Orthopaedic Surgery 
Assoc Prof Tan Seang Beng 
 
Pathology 
Dr Jabed Iqbal 
Diagnostic Radiology 
Dr Chan Ju Min Shaun Xavier 
 
Emergency Medicine 
Prof Venkataraman Anantharaman
Dr Lee Wee Yee 
 
Family Medicine 
Dr Chan Meng Huey Jason 
Dr Ho Chih Wei Sally 
Dr Tan Yee Leng 
Dr Wang Zhen Sinead
 
Gastroenterology
Assoc Prof Lim Kiat Hon Tony 
 
General Surgery 
Assoc Prof Cheow Peng Chung 
Assoc Prof Yong Wei Sean 
 
Geriatric Medicine 
Dr Nguyen Minh Ha 
 
Haematology 
Assoc Prof Ng Heng Joo 
 
Infectious Diseases 
Dr Lian Wen Quan Derrick 
 
Paediatrics 
Dr Ng Yong Hong 
Dr Poon Woei Bing 
Dr Quek Bin Huey 
Dr Tham Lai Peng
Hand Surgery 
Dr Tan Siau Woon Jacqueline 
 
Hand Surgery and Surgery-in-General 
Assoc Prof Tay Shian Chao 
 
Infectious Diseases 
Dr Chien Mei Fong Jaime 
Dr Fong Kok Choon Raymond
Dr Limin Wijaya 
 
Internal Medicine and Neurology (NNI-TTSH)
Dr Oh Chia Theng Daniel 
 
Medical Oncology
Dr Quek Hong Hui Richard
Dr Tai Wai-Meng David 
 
Neurology (NNI-TTSH) 
Assoc Prof Tan Kevin 
Assoc Prof Nagaendran Kandiah 
Dr Chua Hoe Chin 
 
Rheumatology 
Assoc Prof Ng Swee Cheng 
 
SingHealth PGY1 
Dr Lee Clayton Andrew 
Dr Thia Wee Hong Edwin 
 
Transitional Year and SingHealth PGY1 
Dr Goh Kock Keng Jimmy 
Dr Tan Kiat Tee Benita

Inspiring Resident-Educator Award
The Inspiring Resident-Educator Award recognises exemplary Residents who teach and nurture both fellow peers and juniors.

Cardiology
Dr Lee Shan Yin Audry 
Dr Wong Ningyan 
 
Cardiothoracic Surgery 
Dr Chia Ming Li Cynthia
 
Diagnostic Radiology 
Dr Lee Shu Yi Sonia
 
Family Medicine
Dr Dypti Lulla
 
Gastroenterology 
Dr Tan Jin Yang Terence 
 
Internal Medicine 
Dr Kamalesh Anbalakan 
Medical Oncology 
Dr Tan Ying Cong Ryan Shea 
 
Paediatrics 
Dr Kam Kai-Qian 
Dr Teh Kai Liang 
 
Urology 
Dr Raj Vikesh Tiwari S/O Pkt 

Neurology (NNI-SGH) 
Dr Tan You Jiang
 
Neurology (NNI-TTSH) 
Dr Seet Ying Hao Christopher 
 
Nuclear Medicine 
Dr Peh Wee Ming 
Obstetrics & Gynaecology 
Dr Li Xin Yi
Dr Lim Yu Hui
 
Ophthalmology 
Dr Huang Shimin Olivia 
 
Orthopaedic Surgery 
Dr Hamid Rahmatullah Bin Abdul Razak 
Dr Chen Yongqiang Jerry Delphi 
 
Otolaryngology 
Dr Chua Jian Kai Andy 
 
Rehabilitation Medicine 
Dr Chen Jing 
 

Outstanding Resident Award 
Top 5% of each Residency cohort who have done exceptionally well in their clinical and academic avenues of medical education.

Endocrinology 
Dr Lim Yuan Ling Amanda
 
Haematology 
Dr Nurul Aidah Abdul Halim 
 
Hand Surgery 
Dr Lim Qian Ru Rebecca 
 
Plastic Surgery
Dr Goh Siaw Lin Cindy
 
Rheumatology 
Dr Tan Tze Chin
 
Advanced Internal Medicine
Dr Lee Phong Teck 
 
Cardiothoracic Surgery 
Dr Kan Yin Li Juliana
Dr Loo Khang Ning 
 
Cardiothoracic Surgery 
Dr Zameer Bin Abdul Aziz 
Dr Chia Ming Li Cynthia
 
Neurosurgery
Dr Han Xinguang Julian
Dr Ady Thien 
 
Nuclear Medicine 
Dr Ooi Su Kai Gideon 
Dr Peh Wee Ming
 
Rehabilitation Medicine
Dr Koh Minghe Moses
Dr Tan Pei Ling 
 
Urology 
Dr Edwin Jonathan Aslim 
Dr Raj Vikesh Tiwari S/O Pkt 
 
Family Medicine
Dr Chan Xin-Bei Valerie 
Dr Tan Mui Suan 
Dr Teo Chiang Wen
 
Gastroenterology 
Dr Lim Miao Shan 
Dr Wong Yu Jun Eugene
Dr Wu Chun Ho Clement
 
Geriatric Medicine
Dr Chau Shi Min Christine 
Dr Vignesh Sivasamy
Dr Tay Yu Ling 
Cardiology 
Dr Iswaree Devi D/O Balakrishnan
Dr Huang Weiting
Dr Lee Shan Yin Audry
Dr Teo Hooi Khee 
 
Neurology (NNI-SGH)
Dr Kaavya Narasimhalu
Dr Pang Yu Zhi
 
Neurology (NNI-TTSH) 
Dr Koh Shimin Jasmine 
Dr Joanne Xie Peiting
 
Ophthalmology
Dr Chiam Pei Yu Nathalie 
Dr Huang Shimin Olivia
Dr Ng Si Rui
Dr Nicole Sie Ming
 
Otolaryngology
Dr Leong Zhou Hao
Dr Png Lu Hui
Dr See Xinyin Anna
Dr Sim Ling Hui Brenda
 
Pathology 
Dr Chow Chuen Yuen 
Dr Jayanthi Karunanithi
Dr Dominique Seow Yuan Bin
Dr Tay Zhi En Amos 
 
Anaesthesiology
Dr Davies Lucy Jennifer
Dr Lee Song En John 
Dr Leong Xin Fang 
Dr Lim Jia Yin 
Dr Ma Wai Wai Zaw
 
Diagnostic Radiology 
Dr Fong Kah Keng Jeffrey 
Dr Kee Tze Phei
Dr Lee Shu Yi Sonia
Dr Felicia Teo 
Dr Wong Chen Pong
 
Emergency Medicine 
 Dr Ho Shu Fang
Dr Liu Zhenghong 
Dr Quah Li Juan Joy
Dr Teo Tess Lin
Dr Yeow Ting Wen
 
General Surgery
Dr Nathanelle Ann Khoo Xiao Lian
 Dr Lin Wenjie
Dr Seo Chin Jin 
Dr Tan Hwee Leong 
Dr Teo Nan Zun
Paediatrics
Dr Sarah Chong Xin 
Dr Alicia May Lim 
Dr Lim Kian Boon Joel 
Dr R R Pravin 
Dr Teh Kai Liang 
Dr Toh Shu Wen Theresa 
 
Internal Medicine 
Dr Kamalesh Anbalakan 
Dr Cai Xinzhe James 
Dr Hong Rilong 
Dr Krishnasamy B. Jaydeesh Khanna 
Dr Sangita Kuparasundram 
Dr Roshan Mahesh Lalmalani 
Dr Ng Yao Yi Kennedy 
Dr Sim Jin Hui Marcus
 
Obstetrics & Gynaecology 
Dr Li Mingyue 
Dr Ng Qiu Ju 
Dr Ng Xin Hui Ada 
Dr Poo Zi Xi 
Dr Qi Maili 
Dr Wong Wan Yu Yvonne 
 
Renal Medicine 
Dr Tan Chee Wooi 
Dr Tng Ren Kwang Alvin 
Dr Yeon Wen Xiang 
 
Respiratory Medicine 
Dr Chew Si Yuan 
Dr Goh Junyang Ken 
Dr Hui Li Yan Sandra 
 
Orthopaedic Surgery 
Dr Hamid Rahmatullah Bin Abdul Razak 
Dr Cheow Xunqi
Dr Neo Ghim Hoe 
Dr Kenny Tay Xian Khing
Dr Teo Hong Lee Terry 
 
Infectious Diseases 
Dr Chan Fu Zi Yvonne 
Dr Dorothy Ng Hui Lin 
Dr Zheng Shuwei 
 
Medical Oncology 
Dr Lai Geet Yi Gillianne 
Dr Saw Pei Li Stephanie 
Dr Zhang Zewen

Resident Committee Appreciation Award
The Resident Committee award recognises the numerous contributions of Resident representatives in the development of programmes for peers and juniors.

Anaesthesiology 
Dr Davies Lucy Jennifer
 
Diagnostic Radiology 
Dr Wong Chen Pong 
 
Emergency Medicine 
Dr Chinmaya Shrikant Joshi
 
Family Medicine 
Dr Goh Glenn 
 
Gastroenterology
Dr Wu Chun Ho Clement 
Otolaryngology 
Dr Tang Zhi'en Joyce

Internal Medicine
Dr Cheong Li Anne
Dr Ronald Chong
Dr Julian Tay Cheong Kiat

Obstetrics & Gynaecology
Dr Wu Chun Ho Clement

Ophthalmology
Dr Foo Chao Ming Reuben
Orthopaedic Surgery
Dr Woo Yew Lok

Orthopaedic Surgery
Dr Jiang Lei

Paediatrics
Dr Huang Peiqi

Urology
Dr Yong Jin